دریافت آنی شماره شبا و شماره حساب

تبدیل شماره کارت به شماره شبا / حساب به شبا / کارت به حساب

شماره شبا بانک صادرات

شماره شبا بانک صادرات

شماره شبا بانک رفاه

شماره شبا بانک رفاه

شماره شبا بانک اقتصاد نوین

شماره شبا بانک اقتصاد نوین

شماره شبا بانک خاورمیانه

شماره شبا بانک خاورمیانه

شماره شبا بانک توسعه صادرات

شماره شبا بانک توسعه صادرات

شماره شبا بانک پارسیان

شماره شبا بانک پارسیان

شماره شبا بانک سرمایه

شماره شبا بانک سرمایه

شماره شبا بانک ملی

شماره شبا بانک ملی

شماره شبا بانک آینده

شماره شبا بانک آینده

شماره شبا بانک دی

شماره شبا بانک دی

شماره شبا بانک کارآفرین

شماره شبا بانک کارآفرین

شماره شبا بانک توسعه تعاون

شماره شبا بانک توسعه تعاون

شماره شبا بانک مهر ایران

شماره شبا بانک مهر ایران

شماره شبا بانک رسالت

شماره شبا بانک رسالت

شماره شبا بانک سامان

شماره شبا بانک سامان

شماره شبا بانک پاسارگاد

شماره شبا بانک پاسارگاد

شماره شبا بانک سپه

شماره شبا بانک سپه

شماره شبا بانک ایران ونزوئلا

شماره شبا بانک مسکن

شماره شبا بانک مسکن

شماره شبا بانک سینا

شماره شبا بانک سینا

شماره شبا بانک صنعت و معدن

شماره شبا بانک صنعت ومعدن

شماره شبا بانک ملت

شماره شبا بانک ملت

شماره شبا بانک کشاورزی

شماره شبا بانک کشاورزی

شماره شبا بانک تجارت

شماره شبا بانک تجارت

شماره شبا بانک گردشگری

شماره شبا بانک گردشگری

شماره شبا بانک مرکزی

شماره شبا بانک مرکزی

شماره شبا بانک شهر

شماره شبا بانک شهر

شماره شبا پست بانک ایران

شماره شبا پست بانک

درحال حاضر بیش تر تبادلات بانکی غیر حضوری انجام می‌شود و احتمالا دیگر کمتر نیاز به حضور فیزیکی در شعب بانکی باشد . حتی تراکنش های مالی که عدد و رقم بزرگی داشته باشند نیز به روش غیر حضوری با شماره شبا انجام میگردد.

شماره شبا

بانک مرکزی ایران از سال 92 برای سهولت نقل و انتقال پولي بين بانكي و درون بانكي، شماره شبا را در تمامی حساب های بانکی اعمال كرد. شماره شبا هر بانكي شامل مخفف کشور و ارقام ديگري است که از شماره حساب و شماره شناسایی بانکي مشتق شده است. شماره شبا را مشتری می تواند از واحد خدمات الکترونیک بانک خود دریافت کند. شبا یک کد 26 رقمی است که به هر حساب بانکی شما به صورت اختصاص تعلق دارد. هر حساب دارای یک شماره منحصر به فرد است و طبق استانداردهای بین المللی در شماره حساب بانکی درج می شود. شبا به معنای «شماره حساب بانکی ایران» است. بانک‌ها تاکنون از روش‌های مختلفی برای شماره گذاري حساب‌های بانکی استفاده کرده‌اند که تنها باعث سردرگمی کاربران و پیچیده‌تر کردن فرآیند انتقال وجه بین بانک‌ها شده است. در نتیجه شماره حساب بانکی ایران بر اساس استاندارد بین المللی IBAN و استاندارد ISO 13616 تعیین شد تا حساب های بانکی ترکیب شود تا هر حساب بانکی دارای یک شناسه منحصر به فرد باشد و افراد بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند. اگر شماره حساب بانکی ایران را نمی دانید، بهتر است به خواندن ادامه اين مقاله ادامه دهيد.

ساختار شماره شبا

شاید به این موضوع توجه نکرده اید که عدد شبا چند رقمی است و هر رقم به چه معناست. برای دریافت پاسخ این سوال باید ادامه این مطل را مطالعه کنید. شماره حساب بانکی ایران یک عدد 24 رقمی است که بعد از IR نمایش داده می شود. تمامی اطلاعات مربوط به حساب شامل نام بانک، نوع حساب، شماره حساب، کشوری که حساب به آن تعلق دارد، در شماره شبا اعمال شده است. به همین خاطر می توانید بدون دسترسی به اطلاعات حساب طرف مقابل، انواع تراکنش های بانکی را انجام دهید. حال شماره حساب بانکی ایران شامل اين موارد مي باشد: IR: دو حرف اول کد کشور است. دو رقم اول: ارقام كنترلي. سه رقم بعدی شماره شناسایی بانک است که برای هر حساب بانکی متفاوت است. در زیر کد برخی از بانک ها را مشاهده می کنید. رقم چهارم: نشان دهنده شناسه نوع حساب بانکی است که شماره آن بسته به حساب سپرده (صفر) یا تسهیلات (یک عدد) تغییر می کند. شماره حساب بانکی: در این قسمت شماره حساب بانکی هر فرد با صفر نمایش داده می شود. اگر شماره حساب بانکی کمتر از 18 رقم باشد، تعداد صفرهای سمت چپ افزایش می یابد. به عنوان مثال، اگر شماره حساب بانکی شخصی 12 رقمی باشد، 6 صفر در سمت چپ برای تکمیل 18 رقم نمایش داده می شود.

نحوه محاسبه شماره شبا

با استفاده از ابزارهای موجود در سایت بانک ها به راحتی می توانید شماره شبای خود را محاسبه کنید. البته توضیح است که برای محاسبه عدد شبا از فرمول های پیچیده مختلفی استفاده می شود. بنابراین امکان تبدیل دستی شماره شبا از روی شماره حساب گیرنده وجود ندارد. اگر قصد دریافت شماره شبا را دارید، راه های مختلفی برای کمک به شما وجود دارد.

مشاهده کد بانک های ایران را در جدول زیر :

شناسه بانکی نام بانک
۰۱۰ مرکزی
۰۱۱ صنعت و معدن
۰۱۳ رفاه
۰۱۲ ملت
۰۱۴ مسکن
۰۱۵ سپه
۰۱۶ کشاورزی
۰۱۷ ملی
۰۱۸ تجارت
۰۱۹ صادرات
۰۲۰ توسعه صادرات ایران
۰۲۱ پست بانک
۰۵۴ پارسیان
۰۵۸ سرمایه
۰۵۵ اقتصاد نوین
۰۵۱ بانک اعتباری توسعه

دريافت شماره شبا

براي دریافت شماره شبا از بانک ها استفاده از کانال های رسمی بانکی توصیه می شود. شماره شبا برای هر حساب بانکی منحصر به فرد است و معمولاً در کارت های نقدی، چک و اسناد بانکی قابل مشاهده است. شما مي توانيد با استفاده از یکی از روش های زیر شماره شبا خود را دریافت کنید:

1-    براي دريافت شماره شبا به شعب بانکی مراجعه كنيد

راه های مختلفی برای دریافت شماره شبا وجود دارد. یکی از گزینه ها مراجعه به شعبه بانک خود برای ارائه مدارک لازم و درخواست شماره شبا است. اما این روش به دلیل زمان و هزینه احتمالی توصیه نمی شود. شما از اين روش بايد در ترافيك بمانيد و بعد در صف بانكي براي دريافت شماره شباي خود در انتظار باشيد. با اين حال مي توانيد به یکی از شعب بانكی بروید و با داشتن اطلاعات و مدارک شناسايی خود، متخصص بانک شما را راهنمايي مي كند و شماره شبا را در اختیار شما قرار می دهد.

2-    براي دريافت شماره شبا با خدمات مشتریان تماس بگیرید

با مرکز خدمات مشتریان بانک خود تماس بگیرید و شماره اطلاعات خود را در دست داشته باشيد. کارشناس بانک شما را راهنمایی می کند و شماره شبا را در اختیار شما قرار می دهد. به منظور اطمینان از بازیابی صحیح شماره شبای خود، توصیه می شود اطلاعات را از طریق کانال های رسمی بانک دريافت كنيد یا با خدمات مشتریان تماس بگیرید.

3-    دريافت شماره شبا به صورت آنلاين

راه های بسياري برای دریافت شماره شبا وجود دارد و مشتریان بانك ها می توانند با توجه به شرایط خود مناسب ترین راه را انتخاب کنند. یکی از مسیر ها و انتخاب ها برای دریافت سریع تر شماره شبا که شما از جستجو و صرف کردن زمان بیش تر معاف میکند استفاده از سایت هایی مانند رسید 24 می باشد که به آسانی و در کوتاه ترین زمان میتوانید از خدماتش استفاده نمایید.

4-    دريافت شماره شبا از طريق دستگاه هاي خود پرداز

گزینه بعدی مراجعه به دستگاه خودپرداز بانک برای دریافت شماره شبا است. اگر مطمئن نیستید که چگونه شماره شبای خود را دریافت کنید، این مقاله اطلاعات جامعی در مورد این موضوع در اختیار شما قرار می دهد. بدين منظور اين مقاله را تا انتها مطالعه كنيد.

روش هاي دريافت شماره شبا

تا اینجای مطلب متوجه شدید که روش هاي مختلفي براي دريافت شماره شبا وجود دارد كه شما از طريق انها مي توانيد شماره شبا بانكی خود را دريافت كنيد. اين روش ها عبارتند از مراجعه به شعب بانک، مراجعه به خود پرداز هاي بانكي و يا تماس با بانك كه از طريق آنها شما مي توانيد شماره شبا بانكي خود را به دست آوريد. اما يكی از بهترين و ساده ترين روش هاي ممكن برای به دست آوردن شماره شبا بانكي مراجعه به سايت هاي جستجو كننده شماره شبا مانند سایت رسید 24 است. شما از طريق اين سايت ها مي توانيد به آساني شماره شبا خود را به دست آوريد.

تبدیل شماره کارت به شماره شبا

تبدیل شماره کارت به شماره شبا بر اساس نیاز سازمان های مختلف مرتبط با ثبت نام خودرو و بورس بسیار مهم است. شما از طريق سايت رسید 24 مي توانيد شماره کارت خود را وارد کنید و در عرض چند ثانیه شماره شبای خود را دریافت کنید. در حالی که دریافت این شماره از بانک شما ممکن است به صورت رایگان هم امکان پذیر باشد، اما می تواند فرآیندی زمان بر و پرهزینه باشد. به طور کلی، تبدیل شماره کارت به شماره شبا از طریق سامانه رسید 24 بسیار آسان تر است.

دریافت شماره شبا با شماره کارت

پرتقاضا ترین خدمتی که رسید 24 به شما کاربرانش ارائه می دهد٬ خدمت تبدیل شماره کارت به شماره شبا می باشد. شاید برای شما جالب باشد ولی سایت رسید24 از طریق همکاری با مجموعه های بزرگ موفق شده است که آسان ترین راهکار در ایران از طریق شماره کارت شما٬ به طور همزمان شماره شبا و شماره حساب شما را تولید و به شما تحویل دهد و از طرفی وضعیت فعال یا غیرفعال بودن حساب مربوطه را نیز به شما اطلاع دهد. شما برای تبدیل شماره کارت به شماره شبا خود می توانید از بالای همین صفحه بانک مورد نظر خود را انتخاب کرده و بعد از آن به راحتی با وارد کردن شماره کارت خود و طی یک سری مراحل بسیار ساده شماره شبا خود را به دست آورید. در حال حاضر سایت رسید 24 ، 34 بانک اصلی ایران که به شبکه شتاب متصل هستند را جهت تولید و محاسبه شبا پشتیبانی می کند٬ که نیاز بیش از 90 درصد مردم ایران را پوشش می دهد. برای دسترسی آسان نیز می توانید حتی کلمه ” دریافت شماره شبا + نام بانک مورد نظر ” را در موتور جستجو گوگل جستجو کرده و متوجه خواهید شد که سایت رسید 24 با آدرس resid24.com در بسیاری از کلمات مورد نظر در صفحات نخست گوگل حضور داشته و این نشان دهنده اعتبار و اعتماد کاربران عزیز به سایت ماست. پس از ورود به صفحه بانک مربوط به آسانی فرایند مورد نیاز خود را انجام دهید.

دریافت شماره حساب با شماره کارت

در بعضی از موارد پیش می آید که شما نیاز به دریافت شماره حساب خود دارید و صرفا به شماره کارت خود دسترسی دارید و مراجعه به شعبه و ایستادن در صف های طولانی برای شما سخت باشد. یکی از دیگر خدمت های سایت ما با افتخار تبدیل آسان و سریع شماره کارت به شماره حساب شماست! بدون نیاز به خارج شدن از خانه به آسانی شماره حساب خود را محاسبه کنید و از خدمات نوین و بانکداری باز رسید 24 لذت ببرید. اما برای این کار می بایست٬ ابتدا از بالای همین صفحه بانک مورد نظر خود را انتخاب کنید و پس از ورود به آن از بخش سه گزینه بالا٬ گزینه کارت به حساب را انتخاب کرده و در ادامه با وارد کردن شماره کارت خود به آسانی شماره حساب خود را پس از طی کردن مراحلی ساده شماره شبا خود را دریافت کنید.

دریافت شماره شبا با شماره حساب

بخش دیگری از خدمات سایت ما تبدیل شماره حساب شما به شماره شبا است که علاوه بر ارائه فوق العاده سریع شماره شبا به شما توسط سامانه هوشمند سایت رسید 24 شما می توانید از وضعیت حساب مد نظر خود نیز آگاه باشد. برای دریافت شماره شبا از طریق شماره حساب کافیست از لیست بانک های فعال بالا بانک مدنظر خود را انتخاب کرده و پس از وارد کردن شماره حساب خود و اطمینان از صاحب حساب و درست بودن آن اقدام به ادامه فرآیند و دریافت شماره شبا خود کنید. در حال حاضر شما می توانید از طریق 34 بانک فعال ایران من جمعه ملی ٬ ملت ٬‌صادرات ٬ سپه ٬ کشاوری ٬ رفاه و … از طریق شماره حساب خود شماره شبا بانکی خود را محاسبه کرده و از آن استفاده کنید.

دریافت شماره کارت با شماره شبا

تعدادی از کاربران در حال حاضر هر روز به سایت ما مراجعه می کنند و به دنبالی روشی برای تبدیل شماره شبا به شماره کارت خود هستند. متاسفانه در حال حاضر سرویس به دست آوردن شماره کارت از طریق شماره حساب امکان پذیر نمی باشد. و ایران سرویس حتی شاید توسط خود بانک نیز در حال حاضر قابل ارائه نباشد.از این رو امیدواریم در آینده ای زود این سرویس فعال شده و بتوانیم آن را به شما کاربران و یاران رسید 4 ارائه کنیم.

مزیت دريافت شماره شبا از طريق شماره كارت

دریافت شماره شبا از طريق انتقال آن از شماره کارت خدماتی هستند که می توانید از طريق سايت رسید 24 استفاده کنید. دريافت شماره شبا از طريق سايت رسید 24 كاملا رایگان است. دومین مزیت مهم،‌ امکان گرفتن شماره شبا امكان واریز پول تا سقف نامحدود به تمامي حساب هاي بانكي است.

مزایای انتقال وجه با شبا

مهمترين مزاياي انتقال وجه از طريق شماره شبا شامل موارد زير است: 1- خطر برداشت غیر مجاز از حساب بانکی با شماره شبا وجود ندارد زیرا شماره شبا فقط برای دریافت وجه استفاده می شود و امکان برداشت غیر مجاز از حساب بانکی وجود ندارد. در واقع یک جایگزین مطمئن برای کارت است. 2- برای پرداخت کارت به کارت بیش از 3 میلیون تومان می توانید از طریق سامانه های حواله الکترونیکی «پایا» و «ساتنا» به حساب شبا بانک گیرنده وجه واریز کنید. 3- در صورت خطای غیر عمدی در ورود یک یا چند شماره شبا، احتمال داشتن حساب مشابه بسیار کم بوده و بلافاصله خطا به مشتری یا اپراتور بانک اطلاع داده می شود. در نتیجه خطای پرداخت نادرست تا حد زیادی کاهش می یابد.

 • برای حواله هایی که از سرویس «شبا» استفاده می کنید، نیازی به دانستن، تعیین یا بررسی اطلاعاتی مانند نام بانک، نام شعبه، کد، شماره حساب، تایپ ندارید. با حساب شما یا کدهای مختلف تضاد داشته باشد. تمامی این داده ها در شماره شبا موجود است.
 • زمان انتقال وجه با استفاده از حواله شبا با استفاده از شماره شبا در سیستم بانکی کشور و از طریق یکی از سامانه های پایا یا سانتا انجام می شود. هر یک از این سیستم ها دارای ساعات مشخصي هستند.

كاربرد شماره شبا

شماره شبا برای انتقال بین بانک های پایا و ساتنا الزامی است. همچنین هنگام خرید «دستگاه دریافت پول» مانند کارتخوان (POS) یا درگاه پرداخت، به شماره شبای خود نیاز خواهید داشت.

سامانه ساتنا

در سامانه ساتنا، مشتریانی که یکی از انواع حساب را در بانک دارند، می‌توانند وجه را به حساب خود یا دیگران واریز کنند. سایر بانک ها در همان روز محدودیت انتقال پول آنلاین 50 میلیون در ساتنا دارند و در برخی از شرايط بانکی تا 100 میلیون مي باشد. ساتنا یک جایگزین عالی برای چک های بین بانکی رمزگذاری شده است. در این سیستم، تسویه تراکنش های بین بانک ها به شرطی که حساب تسویه بانک دارای موجودی کافی برای تسویه باشد، آنی، قطعی و غیرقابل برگشت مي باشد. در غیر این صورت معاملات تا تامین نقدینگی و تا پایان روز در صف خواهد بود. در صورت تامین نشدن نقدینگی، سفارشات مربوطه لغو و عودت داده می شود. بنابراین این سامانه برای دو کاربری اصلی بانک ها، تسویه بین بانکی و پرداخت های کلان و تجاری ایجاد شده است.

سامانه پايا

سیستم پايا سيستمي قابل اعتماد برای دریافت، پردازش و ارسال حواله از بانک مبدا به بانک های هدف طراحی شده است. همچنین بانک‌ها می‌توانند سفارش‌های پرداخت را از مشتریان خود به‌صورت تکی یا عمده دریافت کرده و برای تطبیق و پردازش در بانک‌های هدف به «پایا» ارسال کنند. هر مبلغ کمی در سامانه پایا قابل انتقال است. سقف انتقال وجه در سامانه پایا 15 میلیون است. برای ثبت حواله سه راه وجود دارد:

 • شعبه بانک: از طريق شعبه بانك شما مي توانيد حداکثر مبلغ 50 تومان ریال انتقال وجه انجام دهيد.
 • اینترنت بانک: حداکثر مبلغ برای هر حواله از این روش 15 میلیون تومان می باشد. اما کل مبلغ نقل و انتقال روزانه نباید بیش از 60 میلیون تومان باشد.
 • موبایل بانک: با موبایل بانک نیز می توانید حواله مطمئنی را ثبت کنید. حداکثر مبلغ قابل انتقال از این طریق 15 میلیون تومان است.

تبدیل شماره حساب به شماره شبا

سایت رسید 24 همچنین خدمات تبدیل شماره حساب های بانکی به شماره شبا را ارائه می دهد. با کمک این سرویس می توانید به سرعت از حساب خود شماره شبا دریافت کرده و از طریق سامانه هوشمند به اطلاعات لازم دسترسی پیدا کنید. شما می توانید از شماره حساب بانکی خود برای تراکنش های مالی استفاده کنید، اما اين در واقع مزایای کمتری نسبت به شماره شبا دارد. برای تبدیل شماره حساب خود به شماره شبا، لطفاً دستورالعمل های موجود در سايت رسید 24 را كه در ادامه به شما آموزش داده مي شود را دنبال كنيد.

مزایای تبديل شماره حساب به شماره شبا

«شبا» جایگزین شماره حساب جاری نمی شود، بلکه به عنوان یک شماره استاندارد در کنار آن استفاده مي شود. برای هر حسابی که دارید، حساب های جاری، سپرده ها، تسهیلات و … می توانید برای هر نوع حسابی از «شبا» استفاده کنید. وجود «شبا» مزایای زیر را برای مشتریان و بانک ها به همراه دارد: شبا تمام اطلاعات اکانت عادی را دارد. با شبا می توانید بدون نگرانی در مورد جزئیات حساب خود پول انتقال یا دریافت کنید. هنگام انتقال وجه با استفاده از «شبا» نیازی به دانستن، تعیین یا بررسی اطلاعاتی مانند نام بانک، نام یا کد شعبه، شماره حساب، نوع حساب یا مغایرت با کدهای مختلف ندارید. همه این داده ها را می توان در وب سایت بانكي یافت. در صورت بروز اشتباه یا سهوي در هنگام وارد كردن شماره شبا، سیستم بانکی متوجه خطای مشتری (در آگهی شبا) و یا خطای اپراتور بانک (هنگام درج اطلاعات شبا) می شود و گزارش می دهد. به این معنی که اگر مشتری یا اپراتور بانکی به طور تصادفی یک یا چند شماره «شبا» را وارد کند، با چک محتوای «شبا» به او اطلاع داده می شود که خطایی رخ داده است و شماره های «شبا» وارد شده باید دوباره وارد شوند. کنترل آهسته این مکانیزم «شبا» احتمال خطای مشتریان و اپراتورهای بانکی را در هنگام ورود اطلاعات حساب و ارسال پول به حساب های دیگر تا حد زیادی کاهش می دهد. سامانه‌های حواله الکترونیکی کشور، ساتنا و پایا به صورت شبا کار می‌کنند، بنابراین اطلاعات شبا در مورد حساب‌ها برای پردازش حواله‌های بین بانکی برای کلیه مشتریان بانک الزامی است.

تبديل شماره شبا به شماره حساب

یکی دیگر از خدمات ارائه شده توسط سایت رسید 24 تبدیل شماره شبا بانک به شماره حساب می باشد. شماره حساب به عنوان یک شناسه منحصر به فرد برای حساب بانکی عمل می کند و می تواند برای اهداف مالی شما استفاده شود. با وارد کردن شماره شبا در صفحه وب سایت می توانید به حساب مربوطه دسترسی پیدا کنید. این حساب به راحتی می تواند وجوه را به حساب های دیگر منتقل کند. شماره حساب به عنوان شماره شناسایی بانکي برای تراکنش هاي مالي عمل می کند. شماره حساب یکی از ویژگی های مهم ارائه شده توسط بانک مرکزی است که برای تراکنش های مالی درون بانکی بسیار مهم است.

انواع شماره حساب

در هر بانک ایرانی که حساب داشته باشید این شماره برای شما به عنوان شماره مشتری بانک به دست شما مي رسد و به آن شماره حساب می گویند. انواع مختلفی از حساب های بانکی وجود دارد، از جمله:

 • حساب وام پس انداز

حساب های پس انداز سودی دریافت نمی کنند و برای وام استفاده می شوند.

 • حساب اعتباری جاری

حساب های جاري معمولاً برای دسته چک استفاده می شود.

 • حساب سپرده کوتاه مدت

حساب های کوتاه مدت یکی از رایج ترین حساب های بانکی هستند که برای تراکنش های کارت بانکی و تراکنش های بانکی اینترنتی استفاده می شود.

 • حساب سپرده بلند مدت

حساب های سرمایه گذاری بلند مدت نیز برای کسب سود طراحی شده اند.

 • حساب سپرده طرح دار

بسته به نوع حساب بانکی، هر کدام هدف متفاوتی دارند. بانک های مختلف شماره حساب های متفاوتی دارند. به عنوان مثال، شماره حساب بانکی ملت 10 رقمی است، در حالی که شماره حساب بانک ملی 13 رقمی است. تعداد ارقام و اجزای شماره حساب یکی از دلایل تفاوت شماره شبا با شماره حساب است.

تفاوت شماره شبا با شماره حساب

ما می توانیم تفاوت شماره شبا و شماره حساب را از چند طریق بررسی کنیم. اجزای تشکیل دهنده شماره شبا شامل آن دسته از اعدادي هستند كه به دلايل خاصی در شماره شبا قرار می گیرند.

 • کد کشور از دو حرف انگلیسی IR قبل از شماره شبا تشکیل شده و کد کشور ایران در مجامع بین المللی می باشد.
 • دو رقم بعدي با فرمول های ریاضی خاصی برای تایید ساختار شبا محاسبه شده است که برای تایید شماره شبا ضروری است.
 • سه رقم بعدی در شناسه شبا مربوط به شناسه بانک است که معمولاً با 0 شروع می شود و برای هر بانک متفاوت است.
 • شماره یک رقم هم که با نوع حساب مطابقت دارد در شماره شبا گنجانده شده است.
 • 18 رقم آخر شماره شبا با شماره حساب بانکی یکی است. البته همه شماره حساب ها 18 رقمی نیستند. بنابراین، 0 به جای ارقام باقی مانده برای تکمیل ظرفیت پذیرفته می شود.

اجزای شماره حساب دارای ترتيب خاصی هستند که توسط هر بانک بر اساس سیستم آن بانک در نظر گرفته می شود. بنابراین نمی توان گفت که شماره حساب های بانکی دارای ساختار مشخص و استانداردی هستند.

تعداد ارقام

اعداد شبا شامل 24 رقم، حداکثر 26 حرف به اضافه حروف اول انگلیسی هستند. با این حال، شماره خاصی برای شماره حساب وجود ندارد و شماره حساب هر بانکی ممکن است شماره متفاوتی داشته باشد. مثلاً شماره حساب بانک شهر 12 رقمی و شماره حساب بانک پاسارگاد 15 رقمی است. بنابراین، نیاز خاصی برای تعداد ارقام در شماره حساب وجود ندارد.

كاربرد

کاربرد اصلی شماره شبا انتقال وجه از یک بانک به بانک دیگر است. سرعت انتقال با استفاده از شماره شبا بسیار سریع است و مبلغ انتقال بسیار بیشتر از روش انتقال حساب به حساب است. در حالی که از شماره حساب بانکی برای انتقال وجه از یک حساب به حساب دیگر در همان بانک استفاده می شود.

دريافت شماره حساب از شماره کارت

راه های مختلفی برای دسترسی به حساب بانکی خود یا حساب شخص كه قصد داريد پول به حساب وي واريز كنيد وجود دارد. برای مثال اگر می خواهید به حساب یکی از دوستانتان پول واریز کنید، ساده ترین راه این است که شماره حساب وي را دريافت كنيد. با وارد کردن شماره 16 رقمی کارت بانكي خود يا شخص مورد نظر می توانید به شماره حساب مورد نظر دسترسی پیدا کنید. این روش به شما اين امکان را می دهد بدون نیاز به مراجعه به دستگاه خودپرداز یا جستجوی آنلاین به شماره حساب خود یا شخص دیگری دسترسی پيدا كنيد. برای دریافت شماره حساب بانکی کافی است شماره کارت بانکی خود را در صفحه مربوطه وارد کنید. برای تبدیل شماره کارت بانکی به شماره حساب، می توانید با پرداخت كارمزد بسيار كمي به حساب خود و يا شخص مورد نظر در زمان بسيار كمي دسترسي پيدا كنيد.

تفاوت شماره حساب با شماره كارت و شماره شبا

شماره کارت به طور کلی به حساب های جاری و حقوقي تعلق نمی گیرد و فقط برای حساب های سپرده شخصی کوتاه مدت صادر می شود. شماره کارت نیز منحصر به سیستم بانکی ایران است و می توان از آن برای نقل و انتقالات بین بانکی استفاده کرد. شماره کارت تاریخ انقضا دارد اما شماره حساب و شبا تاریخ انقضا ندارد. شماره حساب برای انتقال پول داخلی بین حساب های بانکی استفاده می شود. کلیه حساب ها اعم از حقوقی و حقیقی اعم از سپرده های سرمایه گذاری و سپرده های جاري دارای شماره حساب می باشند. اين در حالي است كه هر شماره حساب شامل یک شماره مرجع منحصر به فرد است که برای انتقال وجه بین بانک ها استفاده می شود.

افتتاح حساب در بانک

با انجام مراحل زیر می توانید افتتاح حساب بانکی را آغاز کنید:

 1. مراجعه به شعبه: برای شروع فرآیند افتتاح حساب به شعبه بانک مراجعه کنید. کارشناس بانک شما را راهنمایی می کند و اطلاعات لازم را از شما جمع آوری می کند.
 2. تکمیل فرم: برای افتتاح حساب بانکی در شعبه بانک باید فرم مربوطه را پر کنید. این فرم ها حاوی اطلاعات شخصی و حساب بانکی شما خواهد بود.
 3. ارسال مدارک مورد نیاز: به همراه فرم باید شماره شناسنامه و سایر مدارک مورد نیاز خود را ارسال نمایید. به طور کلی این مدارک شامل کپی شناسنامه، اصل شناسنامه، عکس امضا، کپی شناسنامه و سایر مدارک مشخص شده توسط بانک می باشد.

4- انتخاب نوع حساب: در مرحله بعد باید نوع حساب بانکی مورد نظر خود را انتخاب کنید. این می تواند گزینه هایی مانند حساب های جاری، حساب های سپرده همراه، حساب های سپرده ثابت یا انواع دیگر حساب های ارائه شده توسط بانک های تجاری باشد. 5- عقد قرارداد: پس از انجام مراحل فوق از شما خواسته می شود تا قرارداد افتتاح حساب بانکی را امضا کنید. این قرارداد شرایط و ضوابط حساب بانکی شما را شرح می دهد. برای کسب اطلاعات دقیق در مورد مراحل و الزامات افتتاح حساب در بانک، توصیه می شود به نزديكترين شعبه بانکي به خانه خود مراجعه کنید یا با خدمات مشتریان بانک مورد نظر خود تماس بگیرید.

استعلام شبا بانکي

برای درخواست اطلاعات از بانك ها می توانید مشخصات کارت خود را از طریق لینک درج شده در بالای صفحه ارائه دهید. سپس شما در عرض چند ثانیه اطلاعات مورد نظر را با پرداخت بسيار كمي دریافت خواهید کرد. همچنین می توانید با ورود به حساب بانکی خود یا ورود به برنامه بانکی خود از قسمت حساب ها یا تراکنش ها، شماره حساب مورد نظر را دریافت کنید. گزینه دیگر مراجعه به شعبه بانک و ارائه مدارک لازم برای دریافت شماره حساب بانکی است. این می تواند کمی گران باشد. با وارد کردن اطلاعات حساب بانکی خود می توانید در مدت 30 ثانیه شماره حساب بانکی خود را در وب سایت رسید 24 دریافت کنید.

بانك مركزي ايران

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران یا بانک مرکزی ایران نهادی است که بر خدمات مالی و بانکی ایران نظارت دارد و در 27 مرداد 1339 هجری شمسی در تهران با سرمایه 6.3 میلیارد ریال تأسیس شد. بر اساس ماده 10 قانون پولی و بانکی ایران، سازماندهی و اجرای سیاست های اعتباری و پولی بر اساس سیاست کلی اقتصادی کشور بر عهده این سازمان است. معاملات ارزی و ریالی، کنترل صادرات و ورود ارز به کشور، تنظیم نظام پولی و اعتباری کشور، نظارت بر بانک ها و موسسات اعتباری از وظایف بانک مرکزی است.

وظایف بانک مرکزی

بر اساس قانون پولی و بانکی کشور مصوب تیرماه 1351، بانک مرکزی به عنوان حافظ ارزش پولی ملی و تنظیم کننده نظام پولی و اعتباری کشور، موظف به انجام وظایف زیر است:

 • تهیه آمار اقتصادی کشور
 • حفظ ارزش داخلی و خارجی پول ملی کشور
 • انتشار اسکناس و انتشار سکه های دولتی
 • مقررات حاکم بر عملیات ارزی و ریالی
 • نظارت بر عملیات طلا و تدوین قوانین مربوطه
 • پیگیری عملیات واردات و صادرات با ارز
 • تنظیم کننده نظام پولی و اعتباری کشور
 • نظارت بر بانک ها و موسسات اعتباری
 • ساماندهی و هماهنگی حجم وام های بانکی با توجه به نیازهای پولی کشور
 • نگهداری حساب کلیه وزارتخانه ها و سازمان های دولتی
 • حفظ کلیه ذخایر ارزی و طلای کشور
 • نمایندگی کشور در سازمان های مالی و بین المللی
 • در اختیار داشتن مدیریت کلیه عملیات انتشار اوراق قرضه دولتی
 • جمع آوری و تهیه طیف وسیعی از آمارهای اقتصادی برای کنترل تورم و توسعه اقتصادی
 • انعقاد قرارداد پرداخت و اجرای قراردادهای پولی، مالی، تجاری و فرا دولتی و سایر کشورها.

اگر می خواهید در مورد خدمات بانک، محل شعب و سوالات مرتبط بیشتر بدانید، می توانید وارد وب سایت رسمی بانک مركزي شوید یا با اطلاعات بانك مورد نظر خود تماس بگیرید.

بانكداري الكترونيک

امروزه تمام بانك هاي كشور خدمات اينترنتي را به مشتريان خود ارائه مي كنند و از اين رو وب سایت هاي بانکی در كشور بسیار محبوب شده اند. از طريق وب سايت هاي بانكي شما مي توانيد به خدمات بانكي و مالي خود دست پيدا كنيد. با استفاده از خدمات بانكداري آنلاين در واقع ديگر نياز به مراجعه به شعب بانك وجود ندارد. شما از طريق بانكداري اينترنتي مي توانيد به خدمات مالي بسياري دست پيدا كنيد. از آنها مي توانيم به اين موارد اشاره داشته باشيم. از جمله: – مدیریت حساب: کاربران می توانند به ویژگی هایی مانند مشاهده موجودی حساب، تراکنش های اخیر، نقل و انتقالات و پرداخت قبض از طريق بانكداري اينترنتي دسترسی پيدا كنند. – انتقال کارت به کارت: این قابلیت به کاربران این امکان را می دهد تا با استفاده از شماره کارت به راحتی و سریع وجوه خود را به حساب دیگری منتقل کنند. – خدمات بین المللی: ارائه محدودیت اعتباری، پرداخت آنلاین، کارت اعتباری بین المللی و سایر خدمات از جمله مواردي است كه شما مي توانيد از طريق بانكداري اينترنتي انجام دهيد. – خدمات بانکی: بانک ها خدمات مربوط به مسکن، تامین مالی خودرو و خدمات بانکی خرد را از طريق بانكداري اينترنتي ارائه می دهد. وب سایت بسياري از بانک ها با طراحی مدرن، رابط کاربر پسند و پشتیبانی آنلاین خدمات بانکی را به مشتریان خود ارائه می دهند.

موبايل بانک

بانك ها اپلیکیشن موبایل بانکی را به مشتریان خود ارائه می دهند. با کمک این اپلیکیشن ها، مشتریان می توانند به خدمات بانکی در دستگاه های تلفن همراه خود دسترسی داشته باشند. با استفاده از اپلیکیشن موبایل بانك ها، کاربران می‌توانند تراکنش‌های بانکی مختلفی از جمله بررسی موجودی حساب، انتقال وجه به دیگران، پرداخت قبوض، مدیریت کارت‌های نقدی، درخواست وام، مدیریت خدمات شهری و سایر خدمات بانکی را انجام دهند. برای استفاده از اپلیکیشن موبایل بانك ها باید آن را از فروشگاه اپلیکیشن مربوطه (اپ استور برای دستگاه های iOS، گوگل پلی برای دستگاه های اندرویدی) دانلود و نصب کنید. با استفاده از نرم افزار هاي  بانكي می توانید از موجودی حساب بانکی خود برای ورود به سیستم و استفاده از خدمات ارائه شده استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اپلیکیشن موبایل بانك ها و دستورالعمل استفاده از آن ها، توصیه می شود به منابع رسمی ارائه شده توسط بانك مورد نظر خود مراجعه کنید یا با خدمات مشتریان بانك مورد نظر خود تماس بگیرید.

شعب بانکي

شعب بانكي بسياري در سراسر ایران وجود دارد. توصیه می شود برای دريافت لیست شعب و آدرس آنها به منابع رسمی بانکی اعتماد کنید. به طور کلی اطلاعات شعب در ایران و مکان آنها را می توانید در قسمت خدمات مشتریان وب سایت مورد نظر خود مشاهده کنید. همچنین می توانید برای دریافت اطلاعات مورد نظر خود با مرکز خدمات مشتریان بانک تماس بگیرید. متخصصان بانک می توانند توضیحات بیشتری در مورد شعبه و آدرس آن ها به شما ارائه دهند و به سوالات شما پاسخ گويند. بنابراین توصیه می شود برای دریافت شماره شبا از بانك ها به منبع رسمی بانک ها اعتماد کنید. این شماره برای هر حساب بانکی منحصر به فرد است و اغلب در کارت های نقدی، چک ها و سایر اسناد بانکی نشان داده می شود. در این مقاله راه های ممکن برای دریافت شماره شبا را به شما گفتيم. شما راه های ممکن برای دریافت شماره شبا را دانستيد و اطلاعات کافی برای اطلاع از اهمیت شماره شبا را پيدا كرديد. از طریق این مقاله نحوه دريافت شماره شبا را مطلع شديد. حال در نهایت یک بار دیگر راه های احتمالی دریافت شماره 26 رقمی شبا بانک مرکزی را برای شما بررسی مي كنيم.

 1. مراجعه به شعبه: به شعبه بانک مورد نظر خود مراجعه کنید و از متخصص بانکی شماره شبای خود را بخواهید. البته شما بايد اطلاعات فردي لازم را در اختیار وي قرار دهيد.
 2. با خدمات مشتری تماس بگیرید: به یک مرکز خدمات مشتریان بروید و شماره شبا خود را بخواهید. یک متخصص بانک می تواند به شما در اين زمينه کمک کند و جزئیات لازم را به شما ارائه دهد.
 3. استفاده از اپلیکیشن موبایل بانک: اگر از اپلیکیشن موبایل استفاده می کنید، ممکن است بتوانید شماره حساب خود از جمله شماره شبا را در قسمت «اطلاعات حساب» پیدا کنید.

روش های که در حال حاضر امکان ارائه آن ها وجود ندارد

تبدیل شماره شبا به کارت

برای تبدیل شماره شبا به شماره کارت دعوت می کنیم ادامه مقاله را بخوانید: هر کارت بانکی به یک حساب مشخص متصل است و برای همین به سادگی می توان شماره کارت را به شماره حساب و بعد از به شمار شبا تبدیل کرد.

تبدیل کدملی به شماره حساب

به طور کلی تعداد حساب هایی که هر شخص در هر بانکی داشته باشد باشد به کد ملی شما متصل است ولی کد ملی و شماره حساب دو مفهوم متفاوت هستند که در سیستم‌های اداری و مالی کشورها استفاده می‌شوند. کد ملی یک شناسه یکتا و ثابت است که به هر شهروند در زمان تولد یا ثبت نام اختصاص می‌یابد. این کد برای شناسایی افراد در سیستم‌های دولتی و خصوصی استفاده می‌شود. کد ملی معمولاً شامل اطلاعاتی مانند تاریخ تولد، جنسیت، و محل تولد نیست، بلکه یک شماره یکتا و غیرقابل تغییر است. شماره حساب یک شناسه است که توسط بانک به مشتری اختصاص می‌یابد و برای مدیریت و تراکنش‌های مالی استفاده می‌شود. شماره حساب می‌تواند تغییر کند، به عنوان مثال، اگر شخص حساب بانکی خود را ببندد و یک حساب جدید باز کند. در برخی کشورها، برای افتتاح حساب بانکی، کد ملی یا شناسه مشابهی مورد نیاز است. این به بانک اجازه می‌دهد تا مشتری را شناسایی کند و از رعایت قوانین مربوط به شستشوی پول و مبارزه با تروریسم اطمینان حاصل کند. با این حال، کد ملی و شماره حساب دو مفهوم مستقل هستند و یکی به طور مستقیم به دیگری مرتبط نیست.

تبدیل کدملی به شماره شبا

همانطور که در بخش‌های قبلی به آن اشاره شد، هر کدملی می‌تواند با چندین شماره حساب مرتبط باشد. این به این معنا است که یک شخص می‌تواند چندین حساب بانکی در یک یا چند بانک مختلف داشته باشد، و هر یک از این حساب‌ها یک شماره حساب منحصر به فرد خود را دارد. به علاوه، شماره شبا (International Bank Account Number یا IBAN) نیز نوعی شماره حساب است که برای انجام تراکنش‌های بین‌المللی استفاده می‌شود. این شماره حساب بین‌المللی، که شامل کد کشور، کد بانک و شماره حساب است، به بانک‌ها امکان می‌دهد تا تراکنش‌ها را به صورت صحیح و سریع انجام دهند. بنابراین، همانطور که یک شخص می‌تواند چندین شماره حساب داشته باشد، می‌تواند چندین شماره شبا نیز داشته باشد.

تبدیل شماره حساب به کارت

با توجه به اینکه هر حساب بانکی می تواند به چندین کارت بانکی متصل باشد، شما به سادگی می توانید شماره کارت را به شماره حساب اصلی تبدیل کنید. برای مثال، اگر کارت بانکی از بانک ملت یا بانک پاسارگاد داشته باشید، می توانید شماره کارت خود را به شماره حساب مرتبط با آن تبدیل کنید. اما در مورد تبدیل شماره حساب به شماره کارت، چه طور؟ در حال حاضر، این سرویس هنوز ارائه نشده است. اما رسید 24، که یکی از معتبرترین سایت های اطلاعات بانکی در ایران است، قصد دارد به زودی این سرویس را به عنوان اولین مجموعه ارائه دهد. با استفاده از این سرویس، شما می توانید شماره حساب خود را به شماره کارت مرتبط با آن تبدیل کنید، چه آن حساب در بانک ملی، بانک سامان، بانک تجارت یا هر بانک دیگری باشد. این یک گام بزرگ در جهت افزایش شفافیت و سهولت استفاده از خدمات بانکی است و ما در رسید 24 بسیار خرسندیم که این سرویس را به مشتریانمان ارائه دهیم.